Sofralarımızın baş sultanı, damak tadımızın her daim vazgeçilmezi çorbalar, birçok sağlık sorununa iyi gelmekle birlikte, deyim yerindeyse tam bir şifa deposu işlevinde çalışmaktadırlar. Kolesteroleden, kansere kadar hastalıkların baş düşmanı olan çorbaların yararları nelerdir?

Domates çorbasının faydaları
Domatesin enerji kalori değeri çok az olduğundan, bir domates ile vücudunuza 30 kalori kadar değer alabilirsiniz. Özellikle diyet yapan bireylere bol bol domates çorbası diyetisyen hekimler tarafından önerilmektedir. Kansızlık ve kan basıncının dengelenmesi için özellikle önerilen domates çorbasının kansere karşı etkili bir besin olduğu da uzmanlar tarafından belirlenmiştir.

Tarhana çorbasının faydaları
Türk sofralarının geleneksel çorbalarından olan tarhana çorbası, besin değeri ve vücuda kattıkları ile tam bir sağlık abidesi diyebiliriz. Doğal olarak hazırlanan tarhana çorbası diğer çorbalara kıyasla grip ve diğer hastalıklarda daha fazla etki göstermektedir. Bağırsakların dolaşımı başta olmak üzere özellikle kilo alamayan bireyler için önerilen tarhana çorbası, iştah acıcı özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Kış aylarında sofraların en çok tercih edilen çorbalarının başında gelmektedir.
Bebeklerin tüketilmesi hekimlerce şiddetle tavsiye edilen tarhana çorbası süt ve süt ürünleri ile arası olmayan hastalar için de vazgeçilmez bir besin kaynağı olmaktadır. Tarhana çorbaları kurutularak yapıldığı için C vitamini yönünden fazla besin içermez. Bu nedenle tarhana çorbasının yanında mutlaka C vitamini bulunan besinler tüketilmelidir.

Mercimek çorbasının faydaları
tam bir kalp dostudur. Kalp krizi geçirme olasılığını minimuma indirmekle birlikte tam bir besin deposudur diyebiliriz. Yüksek tansiyonu olan hastalara şiddetle önerilmektedir. Zengin potasyum kaynağını bulundurması tansiyonun düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca zengin demir sayesinde kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. 

Brokoli çorbasının faydaları
Brokoli besini başla başına içerdiği besin kaynağı ile büyük zenginlik yaratmaktadır. A,E ve C vitaminlerini bünyesinde barındıran brokoli çorbası, bünyenizin güçlenmesinde ve zinde bir vücut yapınızın oluşmasına büyük katkı sağlamaktadır. Hasta olduğunuz zaman brokoli çorbası tükettiğiniz halde iyileşme süreciniz doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Zira brokoli besini içerisinde antibiyotik özelliği taşıyan vitaminler bulunmaktadır. Antibiyotik özelliğinin yanı sıra bünyenizin güçlenmesini sağlayarak vücut sisteminizin sorunsuz çalışmasına imkan sağlamaktadır. 

Ezogelin çorbasının faydaları
Ezogelin çorbası ile mercimek çorbası birbirine çok benzemektedir. Özellikle soğuk kış aylarında insanın içini ısıtma özelliği sayesinde bireyler tarafından limonla birlikte güzel bir sabah kahvaltısı işlevi de görebilmektedir. Vücudu zinde tutmanın yanında sabah tüketildiği taktirde ferahlık ve güç kuvvet de vermektedir. Özellikle gözler için zengin besin değeri içermektedir. Hekimler tarafından annelere şiddetle tavsiye edilmektedir. Anne sütünün büyük oranda artış göstermesine ve besin değeri bakımından zenginleşmesine katkı sağlamaktadır. Kalp krizine iyi geldiği gibi kalp ve damar tıkanıklarının giderilmesinde, vücudun kan akışının normal seviyelerde gezmesine katkı sağlamaktadır. Ezogelin çorba, ailesi arasında en çok tüketilen çorbaların başında gelmektedir. 

Yayla çorbasının faydaları
Yayla çorbasının içerisinde yüksek oranda yoğurt bulunması ve yoğurdun da insan vücuduna büyük katkı veren besinlerden olması dolayısıyla, bu çorbanın bünyeye katkısı biraz daha fazladır diyebiliriz. Diyabet hastalarının sıklıkla yoğurt kullanması gerektiğinden onlar için yayla çorbaları biçilmiş kaftandır. Karın bölgesinde kilo kaybı yaşamak isteyen özellikle bayanların vazgeçilmezi yayla çorbası olmalıdır. Sindirimi ve tüketimi kolay olduğundan tokluk hissi yaratarak vücutta yağ kaybına yol açar ve zayıflamanızı sağlayacaktır. Yoğurt, vücuda giren mikropların atılmasında ve bağışıklık sisteminin düzenli korunmasına büyük katkı sağlamaktadır. Yeni doğan bebeklere uzmanlar tarafından şiddetle önerilen yoğurt, dişlerin oluşmasında etkili olduğu gibi, bağırsakların düzenli çalışmasına etki etmektedir. 

Tavuk çorbasının faydaları
Kış aylarında yakalanan amansız griplerden korunmak için tavuk çorbası doğal ilaç olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tavuk ve et suyu ile yapılan çorbalar bünyenin kendine gelmesine imkan sağlarken antibiyotik rolü de üstlenmektedirler. Çorbanın içerisinde bulunan tavuk suyu ve tanecikleri protein verdiği gibi bünyenin güçlenmesine ve zinde kalmasına yardımcı olacaktır. Özellikle çok enerji kayıplarının yaşandığı iş sektörlerinde çalışan bireyler için mutlak suretle tavuk suyuna yapılan çorbalar önerilmektedir. Kırmızı et ile kıyaslandığında daha az yağ içerdiği için kalp krizi riskinin azalmasında önemli ham maddelerden biri olmuştur.

Mantar çorbasının faydaları
Mantar, protein ve zengin açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Haliyle mantar çorbası içildiğinde de vücuda gerekli olan protein doğrudan alınmış olur ve kan akışı demir sayesinde hızlanmaktadır. Protein değeri anlamında bakıldığında kırmızı etin yerini tutacak kadar da zengin bir alternatif oluşturmaktadır. Bol miktarda demir bulunduğundan kana ve göz yapısına iyi gelmektedir. Dolasıyla kalp ve damar rahatsızlığı bulunan bireylerin de mantar çorbasını tüketmelerinde büyük fayda bulunmaktadır. Özellikle genç yaştaki bireylerin bedensel ve zihinsel gelişimlerinin tam olarak tamamlanmasında ve gelişmesinde büyük katkı sağlayan mantarın çorbası da bir o denli etki göstermektedir. Zihinsel yeteneğin gelişmesi, öğrenme algısını da arttırdığından mantar ve çorbası uzmanlarca sıklıkla önerilmektedir. 

Share
Go top